Zgodovina Slovenije – SIstory
Zgodovina Slovenije – SIstory je portal, ki se od leta 2008 razvija v okviru programa Raziskovalna infrastruktura slovenskega zgodovinopisja na Inštitutu za novejšo zgodovino. Spletni sistem, ki omogoča ustvarjanje raziskovalnih podatkov in njihovo uporabo v raziskovalnem okolju, je del nacionalne raziskovalne infrastrukture DARIAH (DARIAH-SI) in je namenjen predvsem raziskovalcem s področja zgodovine in sorodnih disciplin.
Pokaži več

Del vsebin portala predstavljajo besedilni viri s področja zgodovine: znanstvena in strokovna literatura, primarni in sekundarni viri, posnetki konferenc in predavanj. Portal je v začetku leta 2025 beležil več kot 60.000 zapisov:
- viri: 37.883;
- literatura: 21.384;
- dogodki in konference (posnetki): 1771;
- podatki digitalne humanistike: 39.
Drug pomemben sklop vsebin predstavljajo zbirke raziskovalnih podatkov:
- Vojaške žrtve 1. svetovne vojne na Slovenskem, ki vsebuje podatke za več kot 33.000 oseb;
- Smrtne žrtve med prebivalstvom na območju Republike Slovenije med drugo svetovno vojno in neposredno po njej, ki vsebuje podatke za več kot 100.000 oseb;
- Popisi prebivalstva Slovenije 1830–1931, ki vključuje 26 enot popisov slovenskih občin iz 19. in 20. stoletja ter trenutno zajema več kot 300.000 popisanih oseb;
- Zgodovinarski indeks citiranja, ki omogoča sledenje citiranju znanstvenih publikacij na področju slovenskega zgodovinopisja ter trenutno šteje več kot 6500 vnesenih del in njihovih citatov.
PRINZ – Praksa INZ
Članice in člani Raziskovalne infrastrukture slovenskega zgodovinopisja Inštituta za novejšo zgodovino od leta 2016 izvajamo praktično usposabljanje za vse zainteresirane študentke in študente zgodovine ter bibliotekarstva in informacijske znanosti. Ta aktivnost je leta 2024 v sodelovanju z Oddelkom za zgodovino Filozofske fakultete Univerze v Ljubljani prerasla v pobudo, s katero smo vzpostavili strukturiran program usposabljanja za podiplomski študij. Program združuje poglobljena vsebinska predavanja in praktično usposabljanje za izboljšanje raziskovalnih veščin študentk in študentov s poudarkom na uporabi digitalnih metod.
Pokaži več
Praktično usposabljanje začnemo z uvodom, v katerem predstavimo delovanje nacionalne raziskovalne infrastrukture in vlogo inštituta v njej. V tem sklopu študentke in študenti spoznajo osnovne smernice in postopke, ki jih uporabljamo pri razvijanju portala Zgodovina Slovenije – Sistory in širše (avtorske pravice, valorizacija gradiv, postopki digitalizacije, obdelava metapodatkov).
Drugi sklop praktičnega usposabljanja je namenjen spoznavanju osnov digitalne humanistike. Udeleženke in udeleženci se pregledno seznanijo s področji, skupaj s ključnimi definicijami, metodami in različnimi rezultati (digitalne izdaje, baze podatkov, orodja in korpusi). Aktivnosti so osredotočene na pridobivanje znanj na področju surovih vsebin in področju strukturiranih korpusov, predstavljene so tudi osnove kodiranj XML in TEI.
V zadnjem sklopu praktičnega opismenjevanja študentke in študenti:
- vadijo na individualnih datotekah TEI in XML, ki vsebujejo napake v transkripcijah, ter jih popravljajo znotraj okvira TEI;
- spoznajo orodje NoSketch Engine, kjer sledijo iskalnim postopkom in raziskujejo jezikovne podatke.
Ključni del usposabljanja so t. i. individualni raziskovalni projekti. V zaključni fazi, ki je časovno najobsežnejša, študentke in študenti z uporabo pridobljenih veščin oblikujejo seminarske naloge. Za raziskovalni seminar lahko izbirajo med petimi različnimi moduli, za katere načrtujemo, da se bodo spreminjali iz leta v leto.
Vsak študent sodeluje z dvema mentorjema – enim z znanjem zgodovinske raziskovalne metodologije in drugim s poznavanjem digitalnih tehnik. Takšen pristop zagotavlja celovito povezavo med teorijo in metodologijo ter študentke in študente pripravi na vključevanje digitalnih metod v zgodovinopisno raziskovalno okolje.