Označevanje besedila s TEI oznakami v program Microsoft Word
Po dobro obiskani uvodni delavnici o digitalni humanistiki (Označevalni jezik XML-TEI v humanistiki) smo v okviru dejavnosti DARIAH-SI v prostorih Inštituta za novejšo zgodovino 4. decembra 2014 organizirali tudi praktično delavnico z naslovom: Označevanje besedila s TEI oznakami v program Microsoft Word.
Delavnica je bila namenjena raziskovalcem, ki bi želeli označevati besedila z osnovnimi TEI oznakami (http://www.tei-c.org/index.xml), vendar se pri tem ne bi želeli poglabljati v označevalni jezik XML.
- Delavnico je vodil Andrej Pančur, ki je predstavil:
OxGarage (http://www.tei-c.org/oxgarage/) – konverter, s katerim je mogoče med seboj pretvoriti dokumente različnih formatov, - kako pretvoriti Microsoft Word DOCX dokument v TEI.
Udeleženci so med drugim spoznali spoznali kako:
- urejati wordov dokument, da pretvorba v TEI dokument omogoči čim bolj optimalne oznake,
- dodajati nove TEI oznake z določanjem novih Word slogov.
V sklepnem delu je bil predstavljen predstavljen DOCX to TEI to HTML konverter (http://nl.ijs.si/tei/convert/), ki je bil narejen za potrebe slovenske digitalne humanistike.
Delavnica je potekala na praktičnih primerih obdelovanja poljubnih wordovih dokumentov.
Predstavitev modula Popisi prebivalstva Slovenije (1830-1931) na spletišču SI-DIH
V okviru nacionalnega spletišča za humanistiko SI-DIH je v dvorani Zemljepisnega muzeja Andrej Pančur 12. junija 2014 predstavil na portalu Zgodovina Slovenije – SIstory objavljene popise prebivalstva Slovenije (1830-1931), ki jih v originalu hrani Zgodovinski arhiv Ljubljana.
Na praktičnih primerih je prikazal različne načine iskanja po popisih, naše novo orodje za prepisovanje podatkov ter orisal načrte za prihodnost.
5. generalna VCC konferenca
Med 22. in 24. aprilom 2015 bo v Ljubljani v prostorih ministrstva za izobraževanje, šolstvo in šport potekala že peta splošna VCC konferenca. VCC konferenca je največji letni dogodek v evropskem konzorciju za digitalno humanistiko DARIAH-ERIC, ki se ga udeležujejo strokovnjaki s področja digitalne humanistike iz celotne Evrope, konferenca pa je delovne narave. Večina dejavnosti poteka v manjših, fokusiranih skupinah. Za udeležbo na konferenci se je potrebno registrirati preko spletne strani DARIAH, kjer je na voljo tudi program konference. Otvoritev konference bo v sredo, 22. aprila ob 13.00. Konferenca bo potekala v angleškem jeziku.